Smještajni kapacitet

Naš Dom je smješten u naselju Ularice bb, općina Usora. Kuća je smještena na lokaciji koja osigurava korisnicima mir daleko od prometnica i gradske buke. Riječ je o trokatnici koju smo se potrudili urediti toplo, moderno i lijepo.

Važno je naglasiti kako imamo lift, što nekim korisnicima, ali i našem osoblju uvelike olakšava svakodnevicu. Osim same kuće, veliki bonus je i okućnica gdje svi koji mogu rado provode vrijeme u sjenici ili u šetnji dvorištem.

Što se tiče tehničkog dijela, Dom „Rajkovača i Šušak“ ima kapacitet za 55 osoba u 24 sobe, od toga pet jednokrevetnih, deset dvokrevetne i šest trokrevetne i tri četverokrevetne. Uz lijepo uređene sobe imamo i potpuno nove sanitarne prostorije, a srce cijelog prostora je, naravno, kuhinja s blagovaonicom i dnevnim boravkom gdje svi najradije provode vrijeme.  

Prehrana korisnika

Svakodnevna prehrana je organizirana u tri obroka.

Prehrana korisnika obuhvaća i dijetalnu prehranu (žučna, dijabetička, ulkusna) koja je ovisno o specifičnosti bolesti prilagođena obrocima za tu bolest i nadopunjena je sa dva međuobroka: voćni i mliječni.

Srce našeg Doma su kuhinja i blagovaonica, prostrane i lijepo opremljene prostorije u kojima je ugodno boraviti, a za lijepog vremena može se boraviti ili objedovati i na velikoj zajedničkoj terasi. Držimo do zdravlja i tradicije te cijenimo poljoprivredu i domaće zemljoradnike. Većina proizvoda koje koristimo u kuhinji dolaze nam iz domaćeg uzgoja obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, na što smo jako ponosni. 

Sve ukusne sastojke u gurmanske užitke pretvara naša kuharica, Anđelka, koja je pobornica tradicionalne domaće kuhinje.

Individualni pristup

Svi imamo potrebe koje se razlikuju, stoga se njeguje individualan pristup kako bi svaki pojedinac dobio pažnju koju zaslužuje i treba. Ovakav pristup ostvaruje se kroz mali broj korisnika, koji također omogućuje i stvaranje opuštene obiteljske atmosfere. Važan aspekt je redovno i tačno davanje terapije, što je u nekim slučajevima i ključno za normalno funkcioniranje i oporavak korisnika. 

Zdravstvena skrb

Cilj zdravstvene skrbi u ustanovi je pomoći osobama da ostanu produktivne i zadovoljne do kraja života. Životna dob ljudi produžuje se kao odraz  kvalitete zdravstvene zaštite i visokoga životnoga standarda, a u našoj ustanovi je prosjek iznad 85 godina.

Brigu o zdravlju, njegu i rehabilitaciju u Domu „Rajkovača i Šušak“ pruža tim viših medicinskih sestara, medicinskih sestara, fizioterapeuta  i njegovatelja koji kontinuirano nadograđuju i usavršavaju svoje stručno znanje. U posljednje vrijeme aktualna su znanja i vještine vezane za Alzheimerovu demenciju, bolničke infekcije, komunikacijske vještine, palijativnu skrb i dr. Ovisno o zdravstvenom statusu, korisnicima se pružaju četiri stupnja socijalnih usluga tijekom 24 sata. Topla riječ zdravstvenih  radnika uvelike pridonosi smanjenju njihovih trenutaka krize i osjećaja nemoći i napuštenosti.

Aktivnosti i događanja

U Domu možete naći brojne sadržaje vezane uz zabavu, rekreaciju i kulturu. Kulturni i zabavni sadržaji Doma vrlo su bogati i raznoliki. Djeluje nekoliko sekcija, tako da svaki korisnik može prema svojim afinitetima odabrati aktivnosti po želji, od aktivnog uključivanja do samog prisustvovanja na nekom kulturnom događaju ili mannifestaciji koju izvode dragi nam gosti. Preko organizacije fizičkih aktivnosti, aktivnosti prisjećanja, izrade kolačića i druženja potičemo samostalnost korisnika, smanjujemo osjećaj izolacije i pojavu depresije. Pri dolasku u naš dom svakom korisniku izrađen je individualni plan rada pomoću kojeg odlučujemo koje aktivnosti bi bile prikladne za njega.

 

Grupne aktivnosti u koje su korisnici Doma za starije osobe „Rajkovača  Šušak“ uključeni:

PRIGODNE AKTIVNOSTI

(Božić, Nova godina, Martinje, Dan kruha, Dan jabuka, proslava rođendana…) Za sve prigodne  datume Dom je uređen i smisleno ukrašen - o čemu vode brigu korisnici s radnim terapeutom. Prigodne aktivnosti također podrazumjevaju izradu božićnih čestitki, ukrašavanje borova ukrasnim kuglicama i svjećicama, izrada adventnih vjenaca i ukrasa za bor, uređenje oglasnih ploča, bojanje pisanica i sl.

KREATIVNA RADIONICA

Kreativna radionica je grupna aktivnost na kojoj se primjenjuju razne tehnike i mediji vezani uz likovne aktivnosti. Naglasak je na jačanju samopouzdanja i samopoštovanja korisnika, poticanje što veće komunikacije među korisnicima  te jačanje timskog rada. Krajnji cilj je uključiti korisnika u proces stvaranja gdje je produkt/uradak važan ali ne i najvažniji.

RUČNI RAD I ZANATSKE AKTIVNOSTI

 (pletenje, heklanje, vezenje, izrada goblena, šivanje, krpanje)

BIBLIOTERAPIJA

 (čitanje knjiga, tekstova, novina, ulomaka romana…)

SPORTSKU REKREACIJU 

(ubacivanje lopte u koš, pikado, itd.) provode fizioterapeuti koji program prilagođavaju potrebama i sposobnostima osoba starije životne dobi.

EDUKATIVNE GRUPE

Edukativne grupe imaju važnu ulogu vezanu za preventivne mjere kao i održavanje važnih zdravstvenih tribina koje su vezane za stariju životnu dob. Obilježavaju se sve važnije akcije ( Dan bolesnika, Mjesec borbe protiv ovisnosti, Tjedan mozga, Svjetski dan srca, Svjetski dan Parkinsonove bolesti itd.)

BRIGA O OKOLIŠU, UZGOJU CVIJEĆA I ČISTOĆI VRTA DOMA

 (sadnja cvijeća, obrezivanje biljaka, kopanje, grabljanje, zalijevanje, metenje..) Vrijedne ruke naših korisnika uređuju naš okoliš i brinu o cvijeću.

DRUŠTVENE IGRE

 (tombola, čovječe ne ljuti se, šah, karte, domino)
Društvene igre u prvom redu imaju za cilj održati kognitivne sposobnosti korisnika kao i povećati socijalnu interakciju korisnika.